Arşiv
0

Umut Evi Projesi!

YelizAkayVeCocuklarKapak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı ‘Umut Evi’ projesinin tanıtılmasına yönelik Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim Rehabilitasyon Merkezi’nde Elin Elimde Derneği tarafından düzenlenen iftar yemeğine iş, siyaset ve magazin dünyasının ilgisi büyüktü.

 Korumaya muhtaç engelli çocukların topluma kazandırılması için Elin Elimde Derneği özel sektörle işbirliği içinde büyük adımlar atıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın devlet koruması altındaki engelli çocukların günlük hayata uyum sağlamaları için başlattığı Umut Evi projesi de bunlardan biri. Elin Elimde Derneği’nin Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim Rehabilitasyon Merkezi’yle yaptığı protokolle İstanbul’da eğitilebilir spastik gençler için site ya da apartmanlarda evler hazırlandı. Elin Elimde Derneği bu anlamda bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk kez bir umutevi derneğe bağlı olarak açıldı.

 “Serap Çebi Tanca: “Hedefimiz çocukların sosyal hayata entegre olması.”

İlk Umut Evinde 13-18 yaş arasında dört engelli kızımız kalacak. Yanlarında vardiyalı çalışmak üzere bakıcılar bulundurulacak. Bu evi ilk kez ziyaret edenler arasında; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müsteşar yardımcısı Gazi Alataş, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin vardı. Elin Elimde Derneği Başkanı Serap Çebi Tanca, “5 yılda 20 Umut Evi yapmak istiyoruz, şu an 2. Evimizin bile eşyaları hazır, bu denli büyük destek görmek, çocuklar adına bizleri çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu. Elin Elimde Umut Evi’ni diğerleri de takip edecek. “Hedefimiz çocukların sosyal hayata entegre olması. Çünkü bu gençlerin en büyük sorunu yaşıtlarıyla bir arada olamamalarından dolayı iletişim sorunu yaşamalarıdır” dedi. Umutevlerinde çocuklarımızın ev hayatına uyumları, istihdamlarının sağlanması nihai olarak da bağımsız yaşamaları ve aile olmalarının sağlanmasıdır.

Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Merkezi’nin Müdürü Seyfi Bozçelik; “Engelli gençlerimizin koruma ve bakımlarının yapıldığı merkezlerde en önemli sorun gönüllü eksikliğidir. Elin Elimde Derneği bu konuda çok büyük bir katkı sağlamıştır. Umut Evinin açılması çocuklarımızın psiko-sosyal durumları için en büyük çözümdür.” dedi. Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi ise; bu proje bakanlığımızın çok önem verdiği bir projedir diyerek, bu hizmetleri sivil toplum örgütlerine bırakmak istediklerini, güvenebilecekleri bir sivil toplum örgütü ile böyle bir yola çıkmaktan dolayı da çok mutlu olduklarını dile getirdi. Ferhat Bozçelik Avrupa Parlamenterler birliğine kabul edilen ilk Türk olan ‘Avrupa Parlamenterler Birliği Türkiye temsilcisi’ Ferhat Bozçelik, AKP Milletvekili Gürsoy Erol, Enver Derneği İstanbul Başkanı Rasim Mazlum ve AKP İl Başkan Yardımcısı Tülin Mazlumoğlu Kestane de bu önemli günde çocukları yalnız bırakmadı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gazi Alataş; Elin Elimde Derneğinin başlattığı Umut Evleri projesine bugün yeterince önem verilmediğini ancak ileriki zamanlarda herkesin bu projeden bahsedeceğini Elin Elimde Derneğinin yaptığı bu çalışmanın engelli hizmetleri için bir milat olduğunu belirtti.

Magazin ve İş Dünyasının İleri Gelenleri de Çocukları Yalnız Bırakmadı

Umut Evleri’nin tanıtımı için düzenlenen iftar yemeğine; iş, sanat ve magazin dünyasından birçok ünlü isim katıldı.Gecenin sunumunu sosyal sorumluluk projelerinde sık sık gördüğümüz güzel sunucu Yeliz Akay yaptı.Yemeğin ardından; Erol Büyükburç ve Pınar Öner çocuklarla birlikte şarkı söyleyerek, mutlu anlara imza attı. Gecenin bir diğer özel konuğu da Survivor yarışması ile gençlerin ve çocukların gözdesi olan Hasan Yalnızoğlu idi. Hasan Yalnızoğlu; çocuklarla keyifli anlar geçirdi. Magazinkolik.com’ un Genel yayın Yönetmeni Nurcan Sabur, Manş Denizi’ni yüzerek geçen İlk ve Tek Kadın olan Nesrin Olgun Arslan, Geniş Aile Dizisi’nden tanıdığımız sevilen oyuncu Mustafa Uzunyılmaz’ da bu güzel günde çocukları yalnız bırakmayanlar arasındaydı.

 

 

Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Yazar : Yeliz AKAY

Başarılı Sunucu Yeliz AKAY; 1985 Yılında Ankara’da doğdu. İlköğretim ve liseyi Ankara’da okuduktan sonra 2004 yılında Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema Bölümünü kazandı. Başarılı sunucu Yeliz Akay’ın hazırlayıp sunduğu yeni formatla cumartesi akşamları Flash TV’de ekranlara gelen Bezm-i Alaturka programına büyük ilgi var. Bir çok kanalda başarılı programlar yapan Yeliz Akay Flash TV ile anlaşarak yeni bir formatla büyük bir başarıya imza attı. Yeliz Akay ile ilgili tüm bilinmeyenleri turkiyeninsitesi.com 'dan öğrenebilirsiniz...

0 yorum bulunmakta

Bir yorum bırakın


Bir cevap bırakın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>